Budowa Chaty dla gier Fantasy, Tutorial: Chatka Puchatka 0
Budowa Chaty dla gier Fantasy, Tutorial: Chatka Puchatka

W dzisiejszym odcinku: „Machnij se makietę” przedstawiam jak zrobić prosty, a przede wszystkim szybki, szałas/chatkę do gier fantasy.
Zacznijmy od bazy, czyli materiałów:
- XPS, w moim przypadku niebieski dostępny w lokalnym markecie budowlanym w postaci płyt o różnej grubości. Do tego projektu polecam najcieńszą czyli 20 mm.

- Patyczki/szpatułki drewniane, do zakupu w sklepach z kosmetykami, a jak macie znajomego lekarza, lub ładnie poprosicie, to można dostać tonę promocyjnych.

- karton, mówimy tu o warstwowym z tektura, na przykład z okładek teczki.

- Foamcore czyli piankę modelarską, różnie z dostępem można na spokojnie zastąpić zwykłym kartonem z pudełka po przysyłce z minibitwa.pl

- Nożyk tapeciarski lub do gipsu, im ostrzejszy tym lepszy, nożyczki, klej na gorąco.
Macie? No to zaczynamy.


Krok 1.
Określ jak duży chcesz szałas/chatkę. Osobiście lubię mieć uniwersalne makiety więc zazwyczaj stosuje do skali figurkę z systemu w który aktualnie gram. W wypadku tego poradnika chatka ma być na rozmiar modelu człowieka na potrzeby systemu Kings of War (czyli drzwi takie by człowiek przeszedł bez problemu ale ork już miał ciasno).

Rozmiary podstawy chatki to 9 cm szerokości i 15 cm długości. Zaczniemy od wycięcia belek. 

Krok 2.
Materiały bazowe. Styrodur tniemy nożykiem na paski 8 x 10 mm o długości około 30 cm, będą to nasze belki, wycinanie ich nie należy do przyjemnych, ale na szczęście nie potrzebujemy ich dużo bo przy takich wymiarach na chatkę wystarczy nam 5 góra 6 sztuk. Dwa narożniki na dłuższej krawędzi ścinamy tak jak u obcego, czyli byle jak otrzymując kształt podobny do litery D. I właśnie ta powierzchni „brzuszka” tegoż D czeka nas nakładanie faktury drewnopodobnej, czyli żłobienie ołówkiem lub twarda szczotką. Osobiście stosuje sfatygowany grzebień. Następnie tniemy pasek z tektury szeroki na około 30 mm i długi na 30 cm. 

Krok 3.
Front i tył budynku. Z foamcoru lub kartonu wycinamy trójkącik, zupełnie jak trójkącik hawajskiej, o wymiarach podstawa 9 cm wysokość 9 cm (tak nie umiem pisać do góry nogami to lustrzane 9 miało oznaczać zwykłe 9 ;))

Trójkącik wycinamy dokładnie, uwaga na kąt ostry lubi się urywać lub łamać. Następnie stosując pierwszy trójkąt jako wzorzec wycinamy drugi. 

 

Dla późniejszej wygody wycinamy przy kącie ostrym mini trójkącik, będzie to nasz otwór do odprowadzania dymu. Teraz pora rozgrzać pistolet do kleju.

Z odpadków ze styroduru, lub z pociętych patyczków wycinamy framuge drzwi i naklejamy na trójkąt który będzie frontem.  

Następnie przyklejamy nasze belki poziome (warto zadbać żeby drzwi były równe wysokości X belek, ja nie zadbałem i dziura wyszła).

To samo robimy ze ścianą tylną. Nadmiar belek wystający poza obrys trójkąta odcinamy nożykiem. Dodatkowo w ścianie tylnej wycinamy w belce otwór kominowy.

Dodatkowo z kawałka szpatułki wykonujemy drzwi, na których za pomocą długopisu rysujemy fakturę desek, opcja druga, łamiemy patyczek na deseczki i przyklejamy każdą z osobna.

Krok 4.
Dach. Jako ze elementem głównym nośnym tego projektu jest dach można go wykonać na dwa sposoby. Jeżeli zależy nam na efekcie dachówek/gontu to musimy po bokach przykleić odpowiednie arkusze tektury i na nie naklejać dachówki, ale nam zależy dziś na czasie, czyli dach z schodkowy z desek. Zaczynając od dołu przyklejamy, za pomocą kleju na gorąco, szpatułki lekarskie.  Starajcie się mierzyć tak by z przodu budynku powstał daszek na około 2 cm a z tyłu 1 cm. 

   

Na szczycie dachu przyklejamy wycięte z kartonu prostokąty, polecam najpierw zgiąć je przed przyklejeniem lepiej pasują.  Od wewnątrz zalewamy klejem miejsca polaczenia, nada to chatce więcej wytrzymałości. 

 

I właściwie to tyle jeżeli chodzi o budowę. Już za tydzień opowiem wam jak ta chatkę pomalować i wykończyć by ładnie wyglądała na stole.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl