Podstawki i Konwertery pod regimenty 0
Podstawki i Konwertery pod regimenty

Podstawki-konwertery służą do umieszczenia na nich modeli z własnymi, mniejszymi podstawkami z innych systemów gier bitewnych tak, aby tworzyły jednostkę o odpowiednim rozmiarze: Troop, Regiment, Horde czy Legion.

 

Przygotuję teraz podstawkę-konwerter w rozmiarze Regiment dla oddziału Axes.

Każda z figurek jest już zmagnetyzowana, więc będą się solidnie trzymać do podstawki, ponieważ zamierzam umieścić w niej blaszki w każdym gnieździe dla modelu.

Na początku, jeżeli chcemy transportować podstawkę-konwerter np. w metalowej walizce warto zadbać o rozwiercenie otworów na magnesy i ich wklejenie.

W tym celu należy otworzyć specjalnie przygotowane sloty o śr. 5mm. Najlepiej na początku wgnieść cienką warstwę materiału a później ją rozwiercić.

Otwory zostały przygotowane pod magnesy neodymowe walcowe o wym. 5x2mm.

 

Polecam rozwiercić minimum 4 otwory (w każdym z rogów) dla modeli plastikowych, lekkich. Dla modeli metalowych sugeruję rozwiercić dodatkowy, 5ty slot w centralnej części podstawki-konwertera.

Po wklejeniu magnesów możemy przystąpić do wymodelowania podstawki-konwertera.

Zaczynam od naklejenia większych kamieni klejem cyjanoakrylowym i drobnego piasku imitującego skaliste pustkowie, z którego pochodzą moi Orkowie przy użyciu zwykłego kleju na bazie octanu winylu (popularny wikol, czy PVA glue). 

Całą podstawkę zanurzam w pojemniku z piaskiem i daję jej przynajmniej 30 min. na wyschnięcie. Po tym czasie warto zadbać o dokładne oczyszczenie gniazd na modele, ponieważ mogą pojawić się trudności z umieszczaniem w nich modeli (otwory mają zaledwie 0,5 mm tolerancji dla estetycznego wykończenia całej podstawki z modelami).

Teraz czas na malowanie, które wykonuję takimi samymi technikami z użyciem takich samych kolorów jak podstawkach moich modeli co spowoduje efekt pełnej spójności modeli z podstawką-konwerterem. Na tym etapie warto domalować Leader Point na samym środku podstawki-konwertera w jej przedniej części. Dzięki przyłożonej linijce wyznaczam punt i maluję X.

Następnie dodaję trawkę elektrostatyczną, która występuje na podstawkach moich Orków.

Na sam koniec wklejam blaszki dołączane do zestawu, ale zanim to zrobię przymierzam je "na sucho" do otworów. Jeżeli któraś z blaszek dziwnie odstaje w rogach to staram się ostrożnie ją wymodelować lekko odginając. Wymiar blaszek jest przystosowany do ich bezproblemowego wklejenia w gniazda na modele (blaszki mają nieco mniejszy wymiar niż otwór na figurkę). Używam kleju cyjanoakrylowego i uważam z jego ilością: jeżeli klej wypłynie po bokach to może spowodować wytworzenie nierównej warstwy pod model oraz pojawienie się charakterystycznego białego nalotu. 

Jeżeli zauważę nadmiar kleju po przyłożeniu blaszki do podstawki-konwertera to od razu go wycieram. Po wyschnięciu kleju, jeżeli pojawił się gdzieś biały nalot to zamalowuję go czarną farbą lub zostawiam (i tak nie będzie go widać kiedy umieszczę model w gnieździe 😉 ). Na sam koniec używam lakieru w sprayu, który dokleja jeszcze mocniej wszystko to co znajduje się na podstawce-konwerterze.

W czasach, kiedy uczyłem się jeszcze sytemu Kings of War malowałem na tyłach takiej podstawki statystyki danego oddziału, nie musiałem co chwila zaglądać do rozpiski czy podręcznika, żeby je znaleźć! 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl